In iedere groep zit wel een zwakke rekenaar. Jij als leerkracht doet je uiterste best om ook deze zwakke rekenaar goed te ondersteunen, terwijl je ook de rest van de klas op niveau bedient. Veel (ernstige) rekenproblemen zijn te voorkomen als je effectief rekenonderwijs kunt geven.
In deze cursus (specifiek voor de middenbouw) leer je hoe je zicht krijgt op de onderwijsbehoeften van je leerlingen tijdens de rekenles en hoe je het rekenonderwijs dan afstemt op deze onderwijsbehoeften van je leerlingen.
Programma
We gebruiken het landelijk protocol Ernstige Rekenproblemen en Dyscalculie (ERWD) als leidraad. We nemen de onderwijsbehoefte van de leerlingen met een rekenachterstand als uitgangspunt en kijken wat deze leerlingen van ons als leerkracht nodig hebben. Tijdens de eerste bijeenkomst komt aan bod:
- Wat zijn kenmerken van een zwakkere rekenaar?
- Hoe werk je (preventief) aan een stevige rekenbasis voor alle leerlingen? (aandacht voor didactiek)
- Hoe zorg je ervoor dat leerlingen voor wie de rekenstof pittig is, niet uitvallen?
- Wat te doen als bepaalde onderdelen uit de leerstof nog niet goed beheerst worden?
- Wanneer maak je keuzes in het leerstofaanbod voor deze leerlingen?
In de tweede bijeenkomst gaan we aan de hand van de opgedane kennis aan de slag met het drieslagmodel en de vertaalcirkel. Met deze modellen kun je in de les praktisch differentiëren en tegelijk nog meer zicht krijgen op de rekenontwikkeling van je leerlingen.
Vragen die je aan het eind van de tweede bijeenkomst kunt beantwoorden:
- Waarom en wanneer zet je de vertaalcirkel is?
- Hoe geef ik de vertaalcirkel in de les krachtig vorm
- Op welke manier stel ik goede reflectievragen aan de leerlingen.
Resultaat
- Je kunt een effectieve rekenles geven waarin ook de zwakkere rekenaars profiteren.
- Je kunt tijdens de les zicht krijgen op leerlingen die rekenen lastig vinden.
- Je kunt in de les tegemoet komen aan de onderwijsbehoeften van leerlingen met rekenproblemen.
- Je kunt keuzes maken voor zwakke rekenaars in de middenbouw.
- Je kunt de vertaalcirkel inzetten en reflectievragen stellen.
Tijdsinvestering
2 bijeenkomsten van 2 1/2 uur
Bronnen:
Protocol ERWD: www.erwd.nl
Vertaalcirkel: https://erwd.nl/leren-rekenen/hoofdstuk-2/artikelen